ترسناک ترین عجایب پزشکی (+۱۶)

ترسناک ترین عجایب پزشکی (+۱۶)

در این مطلب میخواهیم لیستی از عجایب دنیای پزشکی را معرفی کنیم که تا به امروز رخ داده اند.با میدانم همراه باشید…

ajayeb_midanam.com

ترسناک ترین عجایب پزشکی

از یک میله تو سرش جان سالم به در برد!

میله در سر فرو رفته

میله در سر فرو رفته

بدون شک یکی از معروفترین معجزات پزشکی که به دانشجویان نورولوژی گفته می شود داستان Phineas Gage است. در سال ۱۸۴۸ او به عنوان سر کارگر گروهی که مشغول آماده کردن یک ریل جدید بودند در حال فعالیت بود که یک انفجار باعث شد میله آهنی به بلندی ۳ فوت و ۷ اینچ در سر او فرو برود. میله از میان گونه های او وارد شده و از قسمت فوقانی سر او خارج شده بود. به نحو معجزه آسایی، دکترها موفق شدند میله را خارج کرده و Gage را نجات دهند هر چند متاسفانه آشکارا شخصیت او تغییر کرد و یازده سال بعد در حالی که از تشنج های شدیدی رنج می برد فوت کرد.

جنین یک چشم، موزه ورلیک (Vrolik) در آمستردام، هلند

جنین یک چشم

جنین یک چشم

در قرن نوزدهم پدر و پسر کالبدشناس جراردوس و ویلم ورولیک در جهش‌های انسانی نقش داشتند. در یک مقاله پزشکی سال ۱۸۳۴ ویلم سیکلوپیا را مورد بررسی قرار داده است. سیکلوپیا یک نقص مادرزادی نادر است که در جنین دو چشم کامل به صورت جداگانه شکل نمی‌گیرد در نتیجه یک حفره مرکزی ایجاد می‌شود. احتمال اینکه یک نوزاد با سیکلوپیا متولد شود یک در ۱۶۰۰۰ است. با این حال بیشتر جنین‌های سیکلوپیایی یا سقط می‌شوند یا مرده به دنیا می‌آیند. ورولیک‌ها چندین سیکلوپیا را جمع کردند: پنج انسان و ۱۹ حیوان شامل خوک، بره و گربه که مبتلا به سیکلوپیا بودند. همه آن‌ها را در موزه ورولیک در بخش آناتومی و رویان شناسی دانشگاه آمستردام می‌توانید ببینید.

از یک میله فلزی تو سینش جان سالم به در برد!

میله فلزی تو سینه

میله فلزی تو سینه

خوب!نفر بعدی Supratim Dota جوان بیست و دو ساله ای است که در حالی که میله فلزی به طول ۵ فوت و ضخامت ۲ اینچ در ناحیه تحتانی قفسه سینه او فرو رفته بود توانست زنده بماند! این اتفاق موقعی رخ داد که راننده ،کنترل ماشینی که این جوان از شانس بد خود در آن بوده را از دست داده و به یک مانع برخورد کرده بود. خوشبختانه، میله، ارگانهای حساس و مهم را رد کرده بود و جراحان توانستند آن را خارج کنند. Supratim دو هفته بعد در حالی که سلامتی خود را بدست آورده بود، از بیمارستان مرخص شد.

یک شیشه پر از موش کور، موزه زیست شناسی گرانت، لندن، انگلستان

یک شیشه پر از موش کور _ عجایب پزشکی

یک شیشه پر از موش کور _ عجایب پزشکی

در این موزه هجده موش کور در یک شیشه در معرض نمایش قرار دارند که احتمالا به اندازه سایر آیتم‌های این موزه ترسناک نیستند، اما واقعا جالبند و قطعا یکی از جواهرات گرانبهای لندن به شمار می‌روند. در موزه‌ای که اسکلت مار آناکوندا، استخوان‌های دودو و کلکسیونی از مغز به چشم می‌خورد، هنوز هم وجود یک شیشه موش کور است قیمت آن را بالا می‌برد. چرا این موش کور‌ها در یک شیشه جمع آوری شده اند احتمالا چیزیست که هرگز دانسته نخواهد شد.

الکترودها زندگی اش را بعد از ۶ سال تغییر دادند!

الکترود _ عجایب پزشکی

الکترود _ عجایب پزشکی

مردی که تحت یک حمله شدید قرار گرفته بود و برای نزدیک به شش سال یک زندگی گیاهی را تجربه می کرد به طرز باور نکردنی بعد از اینکه پزشکان الکترودها را در مغز او قرار دادند، تغییر کرد. فردی که حتی قادر به بلعیدن نبود ناگهان توانست صحبت کند، بدون کمک غذا بخورد و با خانواده اش ارتباط برقرار کند. این پیشرفت بعد از قرار دادن الکترود ها حاصل شد. برای این که او سیکل طبیعی خواب را تجربه کند، پزشکان مجبور بودند الکترود های او را هر ۱۲ ساعت خاموش و روشن کنند. از این الکترو دها برای تحریک تالاموس که یک منطقه مهم درون مغز است استفاده می کردند. این فرم از تحریک برای بیماران پارکینسونی استفاده می شد اما قبل از آن برای مریضی با این مشخصات استفاده نشده بود.

گلوله غول پیکر موی قورت داده شده، موزه ملی سلامت و پزشکی در مریلند، آمریکا

گلوله غول پیکر موی قورت داده شده _ عجایب پزشکی

گلوله غول پیکر موی قورت داده شده _ عجایب پزشکی

گربه‌ها اگر بخواهند می‌توانند تمام روز را بخوابند، اما احتمالا از توده غیرقابل هضمی که در شکمشان جمع شده و اغلب مو است عذاب می‌کشند. اما گربه‌ها تنها حیواناتی نیستند که از این بیماری عذاب آور و ناراحت کننده رنج می‌برند. گربه ها، گاوها، بزها، گوزن‌ها نیز آن را دارند. اما موجود دیگری هم باید به لیست بالا اضافه کنید: در موزه ملی سلامت و پزشکی مریلند چندین نمونه هشداردهنده از گلوله‌های مویی دیده می‌شود که در معده انسان پیدا شده اند. بزرگترین آن‌ها از معده یک دختر ۱۲ ساله خارج شده که عادت داشته موی خودش را می‌خورده است.

علی رغم گشادی رگهای مغزش زنده ماند!

گشادی رگهای مغز _ عجابب پزشکی

گشادی رگهای مغز _ عجابب پزشکی

دختر ناز ۱۷ ماهه ای به نام Ella-Grace است که پزشکان متوجه شدند یک ناهنجاری ناشایع در رگهای مغز او به نام مالفورماسیون ورید گالن وجود دارد که باعث افزایش فشار در ورید گالن شده که به نوبه خود باعث آنوریسم و گشاد شدن این ورید می شود. در Ella، فشار زیاد باعث شده بود که خون از رگهای مغز او خارج شده و به مغز نفوذ کند که این مساله حیات او را تهدید می کرد. این ناهنجاری ناشایع بوده و باعث شد نوزاد برای معالجه ابتدا به فرانسه و سپس به آمریکا برده شود و تحت یک عمل جراحی قرار بگیرد که در آن عمل سوراخهای ریز رگهای مغز او بوسیله یک نوع چسب بسیار قوی طبی پوشانده شد. علی رغم اینکه او نیازمند جراحی های بیشتری در آینده است پزشکان می گویند او قادر است زندگی طولانی و سالمی را تجربه کند.

سر تیر خورده قربانی، موزه پزشکی سیریاج در بانکوک، تایلند

سر تیر خورده قربانی _ عجایب پزشکی

سر تیر خورده قربانی _ عجایب پزشکی

موزه مرگ درون قدیمی‌ترین بیمارستان تایلند قرار دارد. این موزه شش بخش مختلف دارد: پاتولوژی، پزشکی قانونی، تاریخ پزشکی تایلند، انگل شناسی، آناتومی و پیش از تاریخ. یکی از جالبترین اقلام آن سر قطع شده یک انسان است. اما این یک سر قطع شده معمولی نیست (البته هیچ سر قطع شده‌ای اصلا معمولی نیست) این سر از وسط بریده شده تا مسیر گلوله‌ای که از آن عبور کرده را نشان دهد. این مقطع به وضوح حفره‌ای که گلوله در جمجمه حرکت کرده و آسیب هایی که زده را نشان می‌دهد.

با داشتن ۴ دست و پا از جراحی جان سالم به در برد!

 4 دست و پا _ عجایب پزشکی

4 دست و پا _ عجایب پزشکی

هنگامی که دختری با چهار دست و چهار پا در یکی از روستاهای هند به دنیا آمد به نظر اهالی روستا هدیه ای از طرف خداوند به نظر می رسید و برای همین اسم او را Lakshmi ( که اشاره ای به خدای سلامتی چهار دست هندوها دارد ) گذاشتند. پزشکان کشف کردند که Lakshmi در حقیقت یک قل دیگر هم داشته که نتوانسته به طور کامل رشد کند و برای همین به او متصل شده است. تیمی از دکترها دور هم جمع شده و طی یک عمل جراحی طاقت فرسای بیست و هفت ساعته، اندامها، کلیه و نخاع قل دیگر را جدا کردند. سپس پزشکان دستگاه تناسلی و مثانه را بازسازی کردند. لاکشمی تنها سه ماه بعد از این عمل جراحی سنگین توانست به کمک عصا حرکت کند.

روده بزرگ غول پیکر، موزه موتر (Mütter) در فیلادلفیا

روده بزرگ غول پیکر _ عجایب پزشکی

روده بزرگ غول پیکر _ عجایب پزشکی

این روده بسیار بزرگ شبیه چیزی از فیلم‌های دهه ۱۹۵۰ است. این روده بزرگ از لحاظ پاتولوژی بسیار وحشتناک است. بیماری هیرشپرونگ (Hirschprung) زمانی آغاز می‌شود که تمام یا بخشی از روده بزرگ یا قسمت‌های ابتدایی دستگاه گوارش فاقد اعصاب و در نتیجه دچار اختلال عملکردی می‌شوند. این باعث می‌شود که ماهیچه‌ها هرگز سیگنال انقباض و خارج کردن مواد زاید را از سیستم گوارش دریافت نکنند. (یبوست شدید) در نتیجه روده بسیار بزرگ می‌شود. در این مورد خاص طول آن به ۲.۴ متر و وزن آن به ۱۸ کیلوگرم رسیده است. برای مقایسه این موزه یک ماکت مومی از یک روده طبیعی را قرار در کنار این روده بزرگ قرار داده است. اختلاف آن‌ها دیوانه کننده است.

دوباره تونست راه بره بعد از اینکه دونصف شد!

 دونصف شد _ عجایب پزشکی

دونصف شد _ عجایب پزشکی

بدن Peng Shulin به وسیله تصادف با کامیون تقریبا به دو نیم تقسیم شد. ۲۰ متخصص پزشکی در قالب یک تیم، موفق شدند جان او را نجات بدهند. متاسفانه، همان جور که انتظار می رفت پنگ وابسته به تخت شد و قدرت حرکت نداشت. در این هنگام دکترانی از موسسه تحقیقاتی توانبخشی در چین برای به دست آوردن قدرت حرکتی او دست به کار شدند.آنها وسیله ای را طراحی کردند که شکلی شبیه فنجان تخم مرغ داشت که دو پای مصنوعی نیز به آن متصل شده و باعث می شد که پنگ بتواند راه برود.

تخمدان مبتلا به تروتوما، موزه بیماری‌های انسان، سیدنی، استرالیا

تخمدان مبتلا به تروتوما _ عجایب پزشکی

تخمدان مبتلا به تروتوما _ عجایب پزشکی

در دانشگاه نیوساوت ولز همه بخش‌های بیمار انسان را می‌توانید پیدا کنید از جمله شش‌ها و قلب آسیب دیده. یکی از جالبترین نمونه‌های آن تراتوما (نوعی کیست) تخمدان خوش خیم است. تراتومای تخمدان یک سرطان ژرم سل است که رشد سلولی تخمدان را مختل می‌کند. در موارد شدید، می‌تواند موجب تومورهایی شود که شبیه جنین‌های ناقص با مو و دندان باشد. درست مثل تصویر زیر. اگرچه موزه بیماری انسان در دهه ۱۹۶۰ برای دانشجویان پزشکی و پاتولوژی تاسیس شده ، اما از سال ۲۰۰۹ به روی عموم باز است.

اولین زایمان در ۷۰ سالگی!

اولین زایمان در 70 سالگی _ عجایب پزشکی

اولین زایمان در ۷۰ سالگی _ عجایب پزشکی

داستان بعدی، داستان یک زوج هندی است. Rajo Devi و همسرش Bala Ram پنجاه سال قبل از اینکه Devi در هفتاد سالگی ( بله، هفتاد سالگی ) صاحب اولین فرزند خود بشود با هم ازدواج کرده بودند. این زوج که برای دهه ها با ناباروری در ستیز بودند، سرانجام تصمیم گرفتند از باروری آزمایشگاهی و تکنیکی موسوم به تزریق داخل سیتوپلاسم اسپرم که باعث می شود تخمک بوسیله اسپرمی که کیفیت خوبی ندارد بارور شود، استفاده کنند. در حال حاضر بچه و مادر هر دو سالم هستند و دِوی به عنوان پیرترین مادری شناخته می شود که صاحب فرزند شده است.

ماشین‌های آناتومیکی، موزه کپلو سانسورو (Capella Sansevero) در نپال، ایتالیا

ماشین‌های آناتومیکی _ عجایب پزشکی

ماشین‌های آناتومیکی _ عجایب پزشکی

در زیرزمین کلیسای سانسورو در نپال دو کشف وحشتناک اروپا قرار دارند. دو اسکلت، یک مرد و یک زن باردار که در کنار هم در یک محفظه شیشه‌ای ایستاده اند، هر دو با سیستم‌های گردش خون تقریبا دست نخورده ولی از نظر رنگی مبالغه شده، رگ‌های آبی و عروق خونی قرمز رنگ. این «ماشین ها» توسط پزشک قرن هجدهمی «سالرنو» ایجاد شده اند و هردو حفظ شده‌ترین اجساد جهان هستند. اما رنگ آمیزی و سیستم گردش خون کامل مورد بحث است. برخی می‌گویند اگرچه اسکلت‌ها به وضوح واقعی هستند، اما رگ‌ها و عروق خونی ممکن است نباشند و ترکیبی از موم زنبور عسل، سیم و ابریشم باشند. اما کسانی هم هستند که به داستان ترسناک تری معتقدند و می‌گویند سالرنو جادوگری بوده که قربانیان خود را با تزریق یک عامل سخت کننده در فرآیندی که فلزی کردن انسان نامیده می‌شود کشته است. اما بعد از گذشت ۲۵۰ سال پیدا کردن حقیقت ماجرا غیرممکن است. آن‌ها بسیار فراتر از پزشکی زمان خود بوده اند.

معجزه در مغناطیس!

معجزه در مغناطیس _ عجایب پزشکی

معجزه در مغناطیس _ عجایب پزشکی

این معجزه، تا حدود زیادی مشابه معجزه سوم مقاله ماست! تصادف ماشین، Josh Villa را برای سه سال به یک زندگی گیاهی فرو برد تا زمانی که او بوسیله روش TMS که مخفف Transcranial Magnetic  Stimulation است، توانست از کما خارج شود. در این روش مغز به واسطه سیم های الکترومغناطیسی که بر روی جمجمه فرد قرار داده می شود، تحریک می شود. قبل از این، پزشکان برای درمان افسردگی، پارکینسون، سکته و میگرن از این روش استفاده می کردند. مغناطیس، امواجی را برای بخشی از مغز ( که وظیفه فرستادن سیگنال بیدار باش برای بقیه مغز را به عهده دارد ) ارسال می کند. ویلا بعد از پانزده جلسه درمانی با این روش به هوش آمد. متاسفانه بعد از سی جلسه، به دلایل نامعلومی روند درمان متوقف و ویلا پسرفت کرد. اگر چه بعد از آن او به روند عادی خود بازنگشت، اما با این وجود قادر است ارتباط برقرار کرده و حتی احساسات خود را بیان کند.

طولانی‌ترین کرم نواری (Tapeworm)، موزه انگل شناسی مگورو (Meguro) در توکیو، ژاپن

طولانی‌ترین کرم نواری (Tapeworm) _ عجایب پزشکی

طولانی‌ترین کرم نواری (Tapeworm) _ عجایب پزشکی

در تنها موزه انگل شناسی جهان با ترسناک‌ترین و چندش آورترین چیزهایی قرار دارند که تا به حال با آن‌ها مواجه شده اید، از جمله طولانی‌ترین کرم نواری دنیا. این کرم» Diphyllobothrium nihonkaiense» نام داشته و ۸. ۸ متر طول دارد و از شکم یک مرد ژاپنی که بعد از خوردن ماهی احساس دل درد شدیدی می‌کرده خارج شده است. در کنار این کرم یک کمک لمسی وجود دارد، یک قطعه طناب با طول و خصوصیات مشابه که بازدیدکنندگان با لمس آن می‌توانند این کرم را در شکمشان احساس کنند. اگر امکان دیدن کردن از این موزه را ندارید می‌توانید با این روش مقایسه کنید: یک زرافه متوسط ۵. ۵ متر ارتفاع دارد و این کرم سه متر از آن بلندتر است.

علی رغم فرو رفتن کلید به چشمش بینیاییش را بعد از ۳ ماه به دست آورد!

 فرو رفتن کلید به چشم _ عجایب پزشکی

فرو رفتن کلید به چشم _ عجایب پزشکی

مورد بعدی پسر ۱۷ ماهه ای است به نام Nicholas Holderman که در حالی که با دو برادر خود مشغول بازی کردن بود بعد از پرتاب شدن، با سر بر روی دسته ای از کلید ها فرود آمد. پدر و مادر او وحشت زده شدند هنگامی که فهمیدند که یکی از دسته کلیدها درون چشم او فرو رفته است و سریعا او را به اورژانس منتقل کردند. باورتان می شود صاحب عکسی که در بالا می بینید تنها ۶ روز در بیمارستان بوده و ۳ ماه بعد، بینایی خود را کامل به دست آورده!

کتابی از جنس انسان، موزه پاتولوژی ادینبرگ، اسکاتلند

کتابی از جنس انسان _ عجایب پزشکی

کتابی از جنس انسان _ عجایب پزشکی

دو تا از تیره‌ترین شخصیت‌های اسکاتلند «ویلیام هار» و «ویلیام بورک» بودند. آن‌ها قاتلان قرن نوزدهمی بودند که جسد قربانیان خود (۱۶ مورد) را به دکتر رابرت ناکس می‌فروختند و او اجساد را در جلسات کالبدشناسی خود تشریح می‌کرد. در این موزه آثار وحشتناکی از بورک و هار قاتل پیدا خواهید کرد. هرچند این کتاب یک کتاب قدیمی به نظر می‌رسد، اما جلد چرمی آن یک جلد معمولی نیست بلکه از پوست ویلیام بروک بعد از اعدام او تهیه شده است و روی آن نوشته شده: «در ۲۸ ژانویه ۱۸۲۹ اعدام شد.»

از ضربه چاقو به سرش جان سالم به در برد!

ضربه چاقو به سر _ عجایب پزشکی

ضربه چاقو به سر _ عجایب پزشکی

مورد آخر، شاید جالب ترین باشد! اگر یک چاقو در سر شما باشد، چه کارهایی را قادرید انجام بدهید؟ Michael Hill چهل و یک ساله در حالی که یک چاقوی ۸ اینچی در سرش فرو رفته بود، از خانه خارج شد،در خیابان قدم زد، به منزل دوستش رفت و توسط او به بیمارستان رسانده شد! چاقو توسط پزشکان از سر او خارج شد هر چند که از تشنج و اختلال حافظه بعد از این حادثه وحشتناک رنج می برد.

 اسب سوار آخرالزمان، موزه فراگونارد (Fragonard) در پپاریس، فرانسه

اسب سوار آخرالزمان _ عجایب پزشکی

اسب سوار آخرالزمان _ عجایب پزشکی

اونوره فراگونار آناتومیستی بود که از سال ۱۷۳۲ تا ۱۷۹۹ به عنوان یکی از پیشگامان عصرش زندگی می‌کرد. «Ecorchés» مجسمه هایی هستند که بدن انسان را بدون پوست نشان می‌دهند، به ویژه بدن بدون ماهیچه. قبل از فراگونارد آن‌ها آثار هنری نقاشی یا مجسمه سازی از مردان و زنان تصور می‌شدند. اما فراگونارد ایده دیگری داشت. او آن‌ها را از اجساد واقعی می‌ساخت. در یکی از قدیمی‌ترین مدارس دامپزشکی جهان بقایای شاهکارهای فراگونارد را خواهید یافت. او حدود ۷۰۰ جسد را پوست کند، اما تنها ۲۱ عدد از آن‌ها باقی مانده که همه آن‌ها در پاریس نمایش داده می‌شوند. مشهورترین آن‌ها یک مرد سوار بر اسب است که هر دوی آن‌ها به این روش ساخته شده اند.

برچسب ها:, , , , , , , , , , , ,

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید