چگونه از پوست در برابر آلودگی ها محافظت کنیم؟

چگونه از پوست در برابر آلودگی ها محافظت کنیم؟

چگونه از پوست در برابر آلودگی ها محافظت کنیم؟

چگونه از پوست در برابر آلودگی ها محافظت کنیم؟

آلودگي هوا در شهرهای بزرگ ، پاياني ندارد.و آثار سو آن بر همه سیستمهای بدن بسیار تاثیر دارد .اما ما در این بحث کوتاه از رشته تخصصی خود (پوست ومو) به آن پرداخته شده است.


گرچه تأثیر آلودگی هوا بر پوست و مو به شکل علمی در منابع و مراجع پزشکی مورد بررسی قرار نگرفته است اما بدلیل اینکه هواي آلوده داراي ذرات هيدروكربن، گوگرد،سرب و ذرات معلق است که پوست را تحريك ميكند و از آنجا كه پوست سر، صورت، بخصوص دور چشمها و دستها در تماس مستقيم با هواست، بيشتر از ساير نقاط بدن آسيب ميبيند و دچار حساسيتهاي اگزمايي ميشود.

وا این مساله کاملا مشخص است که دو سر طیف سنی ،یعنی كودكان و افراد مسن كه پوست آسيب پذيرتري دارند، در چنين شرايطي بیشتر آسيب می پذیرند و لذا بايد تا زماني كه راهكارهاي عملي از سوي دولتمردان و با همكاري عموم مردم براي كاهش و رفع اين معضل بزرگ زيستمحيطي به اجرا درآيد با بهره گيري از روشهايي موثر،اثرات منفي ناشي از آلاينده هاي موجود در هوا را بر بدن ومن جمله پوست كاهش دهيم.

اگزما شایعترین عارضه پوستی در این شرایط است که می تواند به صورت اولیه ایجاد ویا به صورت تشدید و مقاومت به درمان ضایعات قبلی باشد. در حقیقت رابطه مستقيمي ميان شيوع بيماريها و بخصوص اگزماهاي (حساسيت) پوستي در شرايط اضطراري كه ميزان سرب موجود در هوا افزايش مييابد، ديده شده است. سرخي پوست، پوسته پوسته شدن كنار بيني، گونه ها و سوزش و خارش دور چشم ،همچنين خستگي و پف كردن دور چشمها نيز از عوارضي است كه معمولاً در چهره اين افراد ديده ميشود،، تيرگي و بستهشدن روزنه هاي سطح پوست، خشكي پوست، خارش، كهير، تشديد جوشهاي آكنهاي صورت، و نمايانشدن لكههاي تيره در سطح پوست از مشكلات دیگری است كه در شرايط آلودگي هوا بروز بيشتري پيدا ميكند.

اختلال در ساخت ويتامين Dتوسط پوست به دلیل فیلتر شدن نور افتاب توسط هوای سنگین و آلوده ونیز ایجاد چین وچروک به علت وجود رادیکال های آزاد موجود درشرایط اضطراز،از عوارض دیگر پوستی در این شرایط است. همچنین آسیب به لایه ازون و عبور طیف حطر ناک اشعه ماورائ بنفش نیز از عوامل دخیل درافزایش سرطان های پوستی است.

کرمی برای کاهش نگرانی‌ها
یکی از راهکارهایی که می‌توان برای محافظت از پوست به آن متوسل شد استفاده از محصولاتی است که به این منظور تولید می‌شوند. برند “شون” کرمی را عرضه کرده است که می‌تواند نگرانی‌ها در این مورد را کاهش دهد؛ محصول مورد اشاره با نام تجاری Schön Antipollution cream، مانع از پيري زودرس پوست می‌شود؛ مشکلی که ناشی از آسیب آلاینده‌ها به ساختار DNA است.


كرم گیاهی ضد آلودگي هوا (آنتي‌پولوشن) شون برای انواع پوست‌ها قابلیت استفاده دارد و از بزرگ‌ترین عضو بدن شما در برابر آلاينده‌هاي شهري و صنعتي هوا به صورت موثری محافظت می‌کند. این محصول در تیوب‌های ۷۵ ميلي‌ليتری عرضه می‌شود. در فرمول کرم جدید برند شون از خواص ضدآلودگي عصاره‌هاي گياهي و دريايي استفاده شده است. این محصول علاوه بر خاصیت محافظت‌کنندگی و کمک به بهبود سلامت و شفافيت پوست، یک نرم‌كننده و رطوبت‌رسان مناسب محسوب می‌شود.


كرم گیاهی ضد آلودگي هوای شون قابلیت استفاده در شب و روز را دارد.

از بابونه طلایی تا باکتری دریایی (راهكار طبيعت براي محافظت در برابر آلودگي)
تاثیرات کرم جدید برند شون ناشی از کاربرد خواص گياهي عصاره بابونه طلایی، روغن دانه گياه مورينگا و همچنين خواص عصاره دريايي باكتري آلتروموناس ماكلئودي است.


به ترکیب منحصر به فردي از عصاره گياه بابونه طلايي و عصاره دريايي مورد اشاره، “كمپلكس محافظتي ضدآلودگي هوا” گفته می‌شود. این كمپلكس از ویژگی‌های ایجاد «سیستم فیزیکی محافظ» برای به دام انداختن  ذرات ريز و گرد و غبار و تقویت‌کننده‌گی «سیستم‌های طبیعی سم‌زدایی از پوست» برخوردار است.


در كمپلكس محافظتي ضدآلودگي هوا، ترکیبات تقویت‌کننده «سیستم ایمنی طبیعی پوست» و ترکیبات موثر برای جلوگیری از التهابات ناشي از آلاینده‌های محیطی وجود دارد.


آزمایش‌های متعددی روی این کمپلکس صورت گرفته است که همگی تاثیر مثبت آن را تایید می‌کنند. بر اساس این آزمایش‌ها، استفاده از آن به صورت موضعی بر پوست افرادی که در نواحی شهری آلوده زندگی می‌کنند موجب بهبود قابل توجهی در شفافیت، برطرف کردن تیرگی و خستگی پوست، و رفع خشکی ناشی از آلودگی هوا شده است؛ این تاثیرات پس از ۲۸ روز استفاده نمایان می‌شوند.


ترکیب عصاره آلتروموناس و بابونه طلایی همچنین دارای اثرات سینرژیک بوده و بر طبق آزمایش‌ها قادرند تا ۹۰ درصد سلول‌ها را در برابر آسیب‌های سلولی ناشی از دود سیگار محافظت کنند.


استفاده از این ترکیب موجب بهبود عملکرد حفاظتی خارجی‌ترین لایه پوست نیز می‌شود که در نتیجه ميزان رطوبت پوست نیز افزایش می‌یابد.


فاکتور حافظتی استفاده شده در کرم آنتی پولوشن، باعث افزایش غلظت تری‌گلسیریدهای پوست شده بنابراین ضمن حفاظت بهتر پوست در برابر عوامل نامساعد محیطی، از اتلاف رطوبت پوست نيز جلوگیری می‌کند.

 
 جلوگیری از پیری پوست با یک آنتی‌اکسیدان قوی
در كرم ضدآلودگي هوای شون از خواص روغن گياه مورينگا نیز بهره گرفته شده است. این ماده يكي از قوي‌ترين آنتي‌اكسيدان‌ها و تركيبات ضدپيري پوست محسوب می‌شود.


در روغن گياه مورينگا ويتامين‌هاي A، B و C، كاروتنوئيدها و تركيبات فلاونوئيدي موجود هستند. اثرهای ضدچروك و جلوگيري از پيري پوست این گیاه در مطاعات علمي به اثبات رسيده است.
همچنين آزمایش‌های دقیق روی روغن دانه گياه مورينگا ، چنین خواصی را به آن منتسب می‌کنند: محافظت در برابر راديكال‌هاي آزاد، مغذي بودن، آنتي‌اكسيدان، نرم‌كنندگی و رطوبت‌رسان.

شست‌وشوی پوست و استفاده از کرم مرطوب‌کننده
استفاده از این کرم می‌تواند برای محافظت از پوست شما کمک بزرگی باشد اما برای اینکه این عضو مهم بدن کمتر آسیب ببنید می‌توانید کارهای دیگری نیز در کنار آن انجام دهید برای مثال متخصصان پوست توصیه می‌کنند، هر بار که از خانه خارج می‌شوید پس از بازگشت، بخش‌هايي از پوست را که در تماس مستقيم با هوا قرار دارند از جمله صورت و دست‌ها به خوبی شست‌وشو دهید.


همچنین پس از شست‌وشو، از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید تا از خشکي و بروز حساسيت در پوست جلوگيري شود.


فراموش نکنید که در مورد کودکان، ‌سالمندان و افرادي که به حساسيت پوستي مبتلا هستند، اقدامات مراقبتی بیش از دیگران اهمیت دارد.

گردآوری توسط: سایت میدانم

همچنین ببینید:

 

برچسب ها:, , ,

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید